طراحی نقشه شبکه

طراحی نقشه شبکه

طراحی نقشه شبکه چالش برانگیز و مهم‌ترین مرحله پیش از شروع راه اندازی و نصب شبکه می‌باشد. در واقع طراحی شبکه فاز صفر و یا به عبارتی فاز مطالعاتی خدمات شبکه می‌باشد.

چرا که پیش از پیاده‌سازی زیرساخت و اجرای نصب شبکه، نیاز به بررسی دقیق و طرح‌ریزی فیزیکی، نیازسنجی و امکان‌سنجی شبکه می‌باشد. این‌که

  1. هدف از راه اندازی شبکه چیست؟
  2. توپولوژی شبکه چه باشد؟
  3. کابل‌های شبکه از چه مسیری عبور کنند؟
  4. نودها و یا سیستم‌ها در چه محلی قرار گیرند؟
  5. سایر تجهیزاتی که تحت شبکه کار می‌کنند چه هستند؟
  6. و موقعیت فیزیکی آن‌ها در محل پیاده‌سازی شبکه کجا است؟

و بسیاری از نکات زیربنایی و یا به اصطلاح پسیو، در مرحله طراحی شبکه باید مد نظر قرار بگیرند.

در این راستا خدمات مشاوره جهت طراحی و پیاده سازی شبکه بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

در واقع همان‌طور که ساخت یک بنا و یا یک پروژه عمرانی قبل از شروع ساخت‌و‌ساز نیازمند تحقیقات اولیه و فاز مطالعاتی می‌باشد و پس از آن مرحله طراحی نقشه ساختمان آغاز می‌شود، در پروژه‌های شبکه نیز به همین شکل می‌باشد.

طراحی نقشه شبکه

قبل از نصب و پیاده‌سازی شبکه، حتماً باید مطالعات اولیه در این زمینه صورت گیرد و پیش‌نیازها و همچنین آینده‌نگری‌ها، مد نظر قرار گیرد و سپس با ارائه یک نقشه جامع و کامل از ساختار فیزیکی، اجرای پروژه آغاز گردد.

طراحی شبکه و رسم نقشه شبکه باید بر اساس اصول و استانداردهای شبکه صورت گیرد. رعایت استانداردهای شبکه در این مرحله باعث کاهش هزینه‌های اجرا و کاهش احتمال خرابی و مشکلات آتی می‌شود و در نهایت هزینه‌های نهایی را کاهش می‌دهد.

رعایت این مهم بسیار اهمیت دارد ولی معمولاً شرکت‌ها و صاحبان آن به این مرحله اهمیت چندانی نمی‌دهد. نگاه سطحی و کوته فکرانه به کاهش هزینه‌ها در اجرای پروژه‌های شبکه موجب می‌شود که شرکت‌ها در آینده هزینه‌های مادی و معنوی سنگینی را به دلیل اجرای ضعیف، غیراستاندارد و ناقص پروژه‌ها متحمل بشوند.

طراحی شماتیک نقشه پسیو توسط نرم افزارهای تخصصی، به ما کمک می‌کند تا بتوانیم به بهترین شکل طراحی شبکه را به رسم عمل برسانیم. این کار توسط نیروهای متخصص و طراح شبکه انجام می‌پذیرد.

طراحی شبکه و مستند سازی نیازمند شناخت کامل از نیاز مجموعه می‌باشد که خوشبختانه این کار توسط تیم متخصص شرکت نارونت با مناسب‌ترین طرح و متناسب با نیاز هر شرکت ارائه و پیشنهاد می‌گردد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *