روتر چیست

روتر چیست


روتر چیست

روتر چیست ؟ روتر یک سخت‌افزار فیزیکی یا نرم‌افزار مجازی یا یک مسیریاب است که برای دریافت، تجزیه‌ و تحلیل و ارسال بسته‌های داده بین شبکه‌های رایانه‌ای طراحی‌شده است. در حقیقت، روتر آدرس IP مقصد یک بسته داده را بررسی می‌کند، سپس بهترین راه را برای انتقال بسته‌ها در نظر می‌گیرد.

یک روتر یا همان مسیریاب معمولا از طریق یک سیم به مودم متصل می‌شود، یا اینکه درون مودم جاسازی‌شده است. کار روتر ارسال اطلاعات از طریق اینترنت به کلیه دستگاه‌های خانه شما، مانند گوشی هوشمند، تبلت، کنسول بازی، رایانه و … است؛ به‌عبارت‌دیگر، وقتی به Wi-Fi وصل می‌شوید، به یک روتر متصل شده‌اید.

 

یک روتر یا همان مسیریاب دو لایه ی عملیاتی دارد:

  •  لایه کنترلی: مسیریاب یک جدول مسیریابی دارد که هر لیست نشان می‌دهد بستهٔ داده از کدام مسیر و همچنین از طریق کدام رابط فیزیکی باید فرستاده شود.
  • لایه انتقالی: مسیریاب بسته‌های داده را بین رابط‌های وروری و خروجی هدایت می‌کند. این کار باعث می‌شود که بسته‌ها به شبکه‌ای هدایت شوند که با نوع اطلاعات داخل آن‌ها متناسب است. برای این کار از داده‌های ذخیره شده در جدول‌های مسیریابی لایهٔ کنترلی استفاده می‌شود.

انواع روترها کدام هستند؟

انواع مختلفی از روترها برای شبکه‌سازی وجود دارد. در ادامه این نمونه‌ها را معرفی کرده‌ایم.

۱. روتر وایرلس یا روتر بی سیم (Wireless Router)

از روترهای بی سیم برای اتصال Wi-Fi به لپ‌تاپ‌ها، تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های دارای قابلیت شبکه Wi-Fi استفاده می‌شود. همچنین این روترها می‌توانند مسیریابی استاندارد اترنت را برای تعداد کمی از سیستم‌های شبکه سیمی فراهم کنند.

روترهای بی سیم سیگنال‌هایی را در محل کار یا منزلتان تولید می‌کنند و به رایانه‌ها و گوشی‌های هوشمند این امکان را می‌دهند که، در یک محدوده مشخص با روتر ارتباط برقرار کنند و به اینترنت وصل شوند.
در فضای بسته مانند داخل خانه یا دفتر کار، دامنه روتر بی سیم در حدود ۴۵.۷۲ متر است. هنگامی‌که اتصال در فضای باز است، محدوده دامنه روتر تا ۹۱.۴۴ متر می‌رسد. ویندوز سرور چیست

۲. روتر Bridge یا Brouter

یک Brouter ترکیبی از روتر و Bridge یا پل است، امکان انتقال داده‌ها بین شبکه‌ها را مانند یک پل فراهم می‌کند و مثل یک روتر می‌تواند در یک شبکه مسیریابی داده‌ها را به سیستم‌های شخصی انجام دهد؛ بنابراین  Brouterدو کارکرد Bridge و روتر را با استفاده از مسیریابی بعضی از داده‌های ورودی برای هدایت در مسیر صحیح با هم ترکیب می‌کند.

۳. روتر هسته (Core router)

روتر چیست روتر هسته، نوعی روتر است که می‌تواند داده‌ها را در یک شبکه مسیریابی کند، اما قادر به ردیابی داده‌ها بین شبکه‌ها نیست! این دستگاه، سیستم ارتباطی کامپیوترها و ستون فقرات شبکه‌ها است. چون به اتصال تمام تجهیزات شبکه کمک می‌کند. روتر هسته توسط ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت (ISP ها) استفاده می‌شود و انواع رابط‌های سریع و قدرتمند ارتباطات داده را فراهم می‌کند.

روتر چیست

روتر چه کاربردهایی دارد؟

روترها را هم می‌توان به‌صورت محلی (در بستر LAN) استفاده کرد و هم می‌توان آن‌ها را در فضای گسترده‌تر (در بستر WAN) به کار گرفت.

کار روتر چیست؟

به زبان ساده، یک روتر دستگاهی است که بسته‌های داده‌ای دستگاه‌های موجود در شبکه را به مقصد مناسب رسانده و با این کار آن‌ها را به اینترنت متصل می‌کند.
این داده‌ها می‌توانند بین چند دستگاه در شبکه باشند یا از دستگاهی به سمت اینترنت فرستاده شوند. روتر یک آدرس آی پی (IP) به هر کدام از دستگاه‌های شبکه می‌دهد تا در هنگام دریافت و ارسال داده‌ها، آدرس مقصد یا مبدا خود را بداند.
با این کار، روتر مطمئن خواهد بود که بسته‌های ارسالی یا دریافتی همیشه به مقصد صحیح خود خواهند رسید و در مسیر شبکه گم نمی‌شوند.

دقت کنید که مجموعه‌ای از قوانین برای روترها در نظر گرفته‌شده و طبق این قوانین، آن‌ها بهترین مسیر برای انتقال داده‌ها را با توجه به آدرس IP داده شده مقصد محاسبه می‌کنند.

روتر چیست با توجه به اینکه مودم‌های امروزه هر کدام دارای یک روتر توکار در خودشان هستند، تفاوت بین مودم و روتر تا حد زیادی محو شده است، ولی این دو عملکرد متفاوتی دارند.

برای اتصال به اینترنت از طریق سرویس‌ دهنده‌ اینترنت خود (ISP) به مودم نیاز دارید، همچنین برای برقراری ارتباط بین دستگاه‌های خود در شبکه (مانند مودم) نیازمند روتر هستید.

با این کار، روتر به مودم و دستگاه‌ های شما اجازه‌ ی انتقال داده‌ها به جاهای مختلف را می‌دهد.

مودم یک واسطه است جهت ارسال داده های شما به اینترنت که پاسخ را برای شما دریافت می‌کند.

روتر چیست

ارتباط روتر و مودم

از آنجایی که زبان کامپیوتر ها با زبان اینترنت متفاوت است، به مودم نیاز دارید
و ارتباط رایانه‌ها و تلفن‌ های همراه با سیگنال دیجیتال است، در حالی که اینترنت بر اساس سیگنال آنالوگ کار خود را انجام می‌دهد مودم تمامی این سیگنال‌ها را به قالب مناسب تبدیل می‌کند.

نام مودم نیز از همین ویژگی آن گرفته شده است. در واقع عبارت Modem از ترکیب دو کلمه‌ی Modulator به معنی «تلفیق کننده» و Demodulator به معنی «تفکیک کننده» گرفته شده است و کار اصلی مودم تبدیل این سیگنال‌ها به سیگنال مناسب است.

 

روترها چگونه می‌توانند به کسب‌وکار شما کمک کنند؟

برنامه‌های اشتراک‌گذاری

روتر چیست روترها به کارمندانیم شرکت کمک می‌کنند
تا به برنامه‌های شغلی خود دسترسی پیداکرده و ازاین‌رو بهره‌وری آنها بهبود خواهد یافت
(به‌ویژه برای کارمندانی که از راه دور یا خارج از دفتر مشغول به‌کار هستند).
روترها همچنین می‌توانند امکان ایجاد خدمات تخصصی همچون VoIP، ویدیو کنفرانس و شبکه‌های Wi-Fi را نیز فراهم کنند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

88227398-99

تهران خیابان ولیعصر چهارراه طالقانی مجتمع تجاری نور

info@kiasa.net

مارادنبال کنید

ساعات کاری

شنبه تا پنج شنبه ۸ صبح تا ۵ عصر
جمعه تعطیل
روزتعطیل رسمی تعطیل
نوار کناری
برای پیدا کردن محصولات خود شروع به تایپ نام آن کنید...